Warto zapamiętać i wykorzystać (Panie Pawle, to dla Ciebie. Ale nie tylko) – część druga

httpswwwlinkedincomimagesa7ae8f5f509f305e4b0038460c19769e1441643315_aspajy_600

…Pomyśl o kimś, kogo znasz, a kto zawsze wydaje się mieć zły nastrój. Być może jest to po prostu niesympatyczna osoba. Jednak zastanów się, w jaki sposób mógłbyś wpłynąć na jej zachowanie. Czy twoje własne postępowanie ma jakiś wpływ na to, jak inni reagują w twojej obecności?
Zwracaj uwagę na to, jak inni ludzie próbują kształtować twoje zachowanie. Staraj się mieć kontrolę nad własnym postępowaniem, czyli być świadomym swoich myśli i uczuć oraz unikać robienia czegokolwiek tylko dla zyskania poklasku lub uniknięcia niezadowolenia otoczenia.
Jeśli ktoś cię denerwuje, zastanów się, w jaki sposób nagradzasz/wzmacniasz jego zachowanie. Postaraj się reagować inaczej. Często tacy ludzie po prostu chcą się znaleźć w centrum uwagi. Spróbuj im to zapewnić, kiedy postępują w sposób pozytywny. Jeśli nasze zachowanie za każdym razem spotyka się z inną i nieprzewidywalną reakcją i nie słyszymy żadnych komentarzy dotyczących tego, co robimy dobrze, a co źle, zaczynamy się czuć bezsilni, tak jakbyśmy to nie my cokolwiek robili, ale wszystko się nam „przydarzało”. Taki stan nazywamy wyuczoną bezsilnością. Rodzice i dzieci, mężowie i żony, przyjaciele, współpracownicy, koledzy i członkowie społeczności potrafią sobie poradzić niemal ze wszystkim, jeśli tylko wiedzą, czego mogą oczekiwać.

Nie zawsze zapamiętujesz daną rzecz w taki sposób, w jaki rzeczywiście się wydarzyła. Słowa, którymi opisujesz wydarzenie, wpłyną na twoje późniejsze wspomnienia. Porównaj zwroty: „To był okropny koszmar” i „To był bardzo sympatyczny koszmar”.

Twoja szansa na wygranie na loterii wynosi około 1 do 4 milionów. Prawdopodobieństwo, że zginiesz w katastrofie lotniczej, wynosi około 1 do 4 600 000. Prawdopodobieństwo, że zginiesz w wypadku samochodowym, wynosi około 1 do 125. Pomimo tego ludzie wciąż grają na loterii, a większość uważa, że podróż samolotem jest bardziej ryzykowna niż jazda samochodem. A Ty?

Często na relacje międzyludzkie i komunikację wpływają etykietki, jakie przyczepiamy ludziom. Przykładowo, możemy mówić bardzo głośno do osoby niewidomej, tak jakby utrata wzroku powodowała kłopoty ze słuchem. Możemy także używać szczególnego tonu głosu, gdy mówimy do małych dzieci i osób starszych. Z kolei np. pielęgniarki mogą zwracać się do pacjentów w pierwszej osobie liczby mnogiej, np. pytając „Jak się dziś czujemy?”.

Ludzie zazwyczaj przeceniają swoją wiedzę o różnicach dotyczących płci i bezmyślnie uznają popularne stereotypy za fakty. Biegacz lepiej walczy z drugim biegaczem, a nie z zegarem. Podobnie koń wyścigowy lub szczur szukający wyjścia z labiryntu.

Według Debory Tanner, autorki książki „Nic nie rozumiesz: Rozmowy mężczyzn i kobiet”, mężczyźni częściej postrzegają rozmowę jako formę rywalizacji i sposób na zdobycie czegoś, na czym im zależy. Dla kobiet rozmowa jest zazwyczaj drogą do zbliżenia się do innych ludzi. Czy zgadzasz się z twierdzeniem pisarki?

Wyciąganie ręki po to, czego potrzebujesz, może się wydawać kluczem do osiągnięcia sukcesu. Jednak weź pod uwagę jedno: Najlepsze interesy robią ci ludzie, którzy odkryli, czego potrzebują inni. Innymi słowy, aby zdobyć to, czego pragniesz, powinieneś myśleć także o ludziach wokół ciebie.

Komunikacja częściowo opiera się na przypuszczeniach. Rozumiemy zaledwie 70% słów, które słyszymy, a resztę samodzielnie sobie dopowiadamy. Przykładowo, ktoś nam mówi: „Trząsłem się jak galareta”. Jednak my jesteśmy przeraźliwie głodni i myślimy tylko o obiedzie, więc skupiamy się na ostatnim słowie, myśląc, że nasz rozmówca opowiada o jedzeniu. Łatwo jest błędnie zrozumieć czyjąś wypowiedź, gdy coś zajmuje nam myśli.

Jeśli zmuszasz się do treningu pomimo zmęczenia i coraz częstszych pomyłek, niepotrzebnie utrudniasz sobie zadanie, gdyż będziesz musiał się oduczyć wszystkich błędów, które przyswoiłeś. Łatwiej jest sobie przypomnieć daną informację, jeśli znajdujemy się w tym samym pomieszczeniu, w którym się jej nauczyliśmy, lub np. mamy na sobie to samo ubranie, co w tamtej chwili.

Temat w tym momencie zamykam, to nie znaczy, że kończę. Zachęcam do dalszych odwiedzin. Pojawią się nowe zagadnienia, każde będzie mogło służyć do poprawy twoich relacji z innymi.

Wersja z prezentacją: Warto zapamiętać