10 ZACHOWAŃ KTÓRE MOGĄ WSKAZYWAĆ, ŻE TWÓJ PRZEŁOŻONY JEST PSYCHOPATĄ. WARTO TO SPRAWDZIĆ, ZACHĘCAM!

 

Szefacca56b1d952b1c79162b7a401fd81b4Obraz11291543704_by_vibrux_600
Jon Ronson w swojej książce “The Psychopath Test: A Journey Through the Madness Industry” wskazuje, że wśród dyrektorów aż 4% stanowią osoby o psychopatycznej osobowości. W populacji odsetek ten wynosi około 1%  – jak zatem widać, psychopaci częściej robią karierę.
Czy Twój przełożony należy do tych 4%? Materiały dotyczące tej książki i interesującego mnie tematu znalazłem na stronach weblog.infopraca.pl. Zamieszczone je  tam cztery lata temu. Były mi one pomocne do przeprowadzenia części zajęć związanych z wizerunkiem współczesnego szefa.
Dzisiaj ich część przedstawiam  w postaci kolejnego postu. Wczoraj wskazałem na  kłopoty i problemy z trudnym podwładnym. Teraz, coś odwrotnego.
A  rozpocznę tak, wiele firm i korporacji przyciąga ludzi, którzy zorientowani są na własne cele i mający gdzieś odczucia swojego pracownika. Odsetek osób o osobowości psychopatycznej jest według badaczy przedmiotu trzy razy tam większy niż w społeczeństwie. Może to więc dotyczyć i twojego szefa. Dlatego warto  prześledzić przedstawiany tekst, aby wyrobić sobie zdanie na ten temat.
Na czym polega psychopatia? To zaburzenie osobowości, które polega na niezdolności osoby chorej do nawiązywania trwałych i głębokich relacji między ludźmi. Psychopaci rozumieją emocje, dostrzegają je, ale sami nie potrafią się zakochać, a gdy komuś wyrządzą krzywdę, nie odczuwają skruchy. Tacy szefowie ludzi wokół traktują instrumentalnie – do swoich celów. Nie podzielają ich obaw, cierpień czy radości. Jeśli nawet wydaje się, że  coś przeżywają –  to najprawdopodobniej, tylko „grają”. Właśnie po to, aby osiągnąć korzyści. Dlatego potrafią udawać zakochanych, radosnych, współczujących. W tym miejscu pojawia się problem. Jak rozpoznać, czy szef jest psychopatą?  Oto 10 wskazówek, które o tym mogą świadczyć:

  1. Kłamstwa
    Szef psychopata nie dotrzymuje słowa. Bez mrugnięcia okiem okłamuje swoich podwładnych, mówiąc im to, co potrzeba, by np. zwiększyć produktywność czy zaangażowanie w pracę. Przyłapany na kłamstwie nie odczuwa winy, lecz tak kieruje rozmową, by okazało się, że wcale nie kłamał – to pracownik źle go zrozumiał.
    2. Manipulacja ludźmi
    Szef psychopata potrafi tak wykorzystać emocje podwładnych, by uzyskać swoje cele. Jest idealnym manipulatorem, a pracownik nawet jeśli wie, że dał się zmanipulować, nie potrafi zachować asertywności.
    3. Brak problemów ze zwalnianiem pracownika
    Szef psychopata potrafi zwolnić pracownika bez mrugnięcia okiem. Po wystawieniu pracownika za drzwi zapomina o nim. Liczy się dla niego jedynie efektywność pracy. Nie ma wyrzutów sumienia, zwalniając osobę chorą czy z chwilowymi problemami domowymi.
    4. Stany agresji
    Psychopatyczny szef może mieć problemy z kontrolą agresji. Są momenty, w których zaczyna krzyczeć na pracownika i zachowywać się agresywnie – zarówno w kontekście werbalnym, jak i fizycznym. Wybuchy agresji są niekontrolowane, dzieją się nagle.
    5. Wysoki poziom energii
    Szef z psychopatycznym rysem osobowości jest osobą bardzo energetyczną. Zawsze gdzieś biega, pracuje na wysokich obrotach, jest niezwykle dynamiczny.
    6. Wysokie poczucie własnej wartości
    Jest arogancki, ma przekonanie o własnej wyższości, dominuje nad pracownikami, brak poszanowania cudzej wiedzy czy kompetencji to również cechy psychopatycznego szefa. Osoba taka zawsze wie najlepiej, nigdy się nie myli. A jeśli popełni błąd, zwala winę na innych lub na sytuację – sam do błędu się nie przyznaje.
    7. Potrafi udawać uroczego
    Psychopaci są mili i sympatyczni. Sprawiają świetne pierwsze wrażenie, a osoby, które znają ich powierzchownie, uważają, że są to osoby niezwykle urocze. Na pracownikach szef psychopata potrafi sprawić bardzo podobne wrażenie.
    8. Brak empatii
    Psychopaci nie potrafią współodczuwać. Wyraża się to brakiem oznak smutku, współczucia czy radości w sprawach dotyczących pracowników. Na wieść o trudnej sytuacji pracownika szef psychopata nie współczuje, tylko zaczyna zastanawiać się, jak zastąpić tego pracownika.
    9. Brak poczucia winy lub skruchy
    Gdy szef psychopata wymaga od pracownika np. zostania po godzinach, wiedząc, że pracownik ma rodzinę i nie może zostać, nie odczuwa z tego powodu żadnej skruchy. Szefowi psychopacie nigdy nie jest przykro.
    10. Inteligencja
    Osoby o psychopatycznym rysie osobowości są najczęściej osobami inteligentnymi (nierzadko mają współczynnik znacznie powyżej średniej).

Koniec. Proszę teraz otrzymane informacje odnieść do swojego przełożonego, szefa. Czy jest on… ? Ja mogę powiedzieć, ze mój aktualny szef – nie ma takich cech. Zdarzyło mi się jednak w swojej pracy – na taką osobę trafić. Ani ona, ani ja,  już tam nie pracujemy. Mógłbym tam teraz powrócić! Czas pokaże, czy tak się stanie?

Dodaj komentarz